Quantcast
Channel: MyCity Military
Viewing all 912 articles
Browse latest View live

Oklopna tehnika :: Tanketa EE - T4 Ogum

$
0
0
Ranih osamdesetih, više zemalja pokazalo je zanimanje za malo, lako, gusjenično oklopno vozilo sa mogućnošću višenamjenskog korištenja na bojnom polju od lovca tenkova, izviđača do komandno – kontrolnog vozila.

Dok su EE-9 Cascavel izviđačka borbena vozila i EE-11 Urutu oklopni transporter u startu razvijeni po zahtjevima brazilske armije, EE-T1 Osorio osnovni borbeni tenk i EE-T4 Ogum razvijeni su sa pogledom ka izvozu.

Jedna od zemalja Bliskog Istoka 1985 poslala je zahtjev za visokomobilno lakooklopljeno vozilo sa težinom od oko 4 tone. ENGESA je započela dizajniranje vozila, nazvanog EE-T4 Ogum (ime afričkog boga rata), novembra 1985. Prvi prototip je napravljen kompanijskim novcem kao privatni projekat, maja 1986. Ovo je bilo veliko dostignuće jer su sve komponente na EE-T4 bile nove za ENGESU i nisu bile korištene na postojećim modelima.

Prototip EE-T4 Ogum je vazdušnim transportom prebačen na Bliski Istok za intezivna ispitivanja i demonstracije u različitim uslovima. Kao rezultat toga, drugi prototip je izgrađen sa brojnim poboljšanjima. Drugi prototip je kompletiran novembra 1986 i početkom 1987 poslan je na Bliski Istok radi ispitivanja. EE-T4 Ogum lako gusjenično vozilo takođe je nuđeno za licencnu proizvodnju i prikazano je u Iraku maja 1989.

Tijelo EE-T4 je napravljeno od čuvenog ENGESA dvostruko ojačanog oklopa koji sadrži spoljni sloj od ojačanog čelika i unutrašnji sloj od mekšeg čelika valjanog i termički obrađenog za pružanje maksimuma balističke zaštite. Ovaj oklop pruža zaštitu od 7.62 mm pancirne municije sa svih strana. Po zahtjevu, vozilo može biti opremljeno težim oklopom uz pad power-to-weight odnosa. Mali gabariti i izuzetno nizak profil takođe povećavaju žilavost Oguma na bojnom polju.

Oklopne ploče su dobro zakošene, vozač sjedi naprijed lijevo dok mu je motorno odeljenje sa desne strane. Osmatra kroz tri periskopa, a iznad sjedište ima kapak. Jedna od persikopa može biti zamijenjen pasivnim uređajem za noćnu vožnju.

Pogonsku grupu čine motor, mjenjač i rashladni sistem montirani sa desne strane i prilagođeni zamijeni u terenskim uslovima.

Oguma pokreće dokazani Perkins QT 20 B4 četvorocilindrični turbopunjivi dizel, snage 125 hp na 2650 rpm, sa izvanrednim power-to-weight odnosom, pri borbenoj težini od 4.9 tone, od 25.5 hp/tona. Sistem za hlađenje obuhvata vodeno – vazdušni hladnjak i vazdušne sisteme za motor i menjač. Cirkulacija vazduha kroz motorno odeljenje forsira se hidraulično pogonjenim ventilatorom.

Serijska vozila bila bi opremljena sa BMW M21D24WA, četvorocilindričnim, četvorotaktnim turbopunjivim i inter-cooled dizelom snage 129.2 hp na 4800 rpm uparenim sa ZF 4 HP 22 automatskom transmisijom sa četiri brzine za naprijed i jednom za nazad.

Snaga sa menjača se prenosi na prednje pogonske točkove preko ENGESA dizajniranog i izrađenog Cletrac upravljačkog sistema. Diferencijal upravljača je spojen direktno na prenos i krajnjim korisnicima. Upravljanje je omogućeno kroz dva kočiona diska na lijevom i desnom izlazu diferencijala kontrolisanim od strane vozača kroz upravljač – volan. Upravljački diskovi imaju hlađenje električnim ventilatorom “kontrolisanim” temperaturom diskova.

Oslanjanje je na torzionim oprugama, četiri gumirana točka, pogonom naprijed.

Hidraulični double-action shock absorbers nalaze se na prvom, drugom i trećem točku. Diehl double-pin gusjenice imaju opcione prenosive gumene uloške radi smanjenja buke i štete na putevima tokom mirnodopskog angažovanja i opremljene su kramponima radi bolje trakcije na mekom tlu.

Prostor iza motornog i vozačkog odeljenja “očišćen” je radi omogućavanja adaptacije vozila širokom broju uloga.

Prototip je imao oklopljeni krov na kojem je montirana Engesina kupolica sa spolja montiranim mitraljezom M2 12,7mm kojim je bilo moguće manipulisati iz vozila. Dva elektro – pogonjena bacača dimnih kutija montirana su sa obije strane. Drugi prototip je bio opremljen jednočlanom kupolom sa dvostrukim mitraljezima 7,62mm.

Na osnovnu šasiju predložene su sledeće varijante:
Oklopni transporter sa na krovu montiranim mitraljezom 7,62mm i otvorima na krovu desantnog korpusa. Prevozio bi četvoricu vojnika i vozača.
ET-7.62 – jednočlana kupola sa dva mitraljeza 7,62mm, bacačima dimnih kutija i osmatračkim periskopima.
Samohodni lovac tenkova sa obrtnom kupolom i vođenim protivoklopnim raketama.
ET-50 – jednočlana kupolica sa spolja montiranim mitraljezoma 12,7mm, bacačima dimnih kutija i periskopom za nišandžiju.
ET-20 – jednočlana obrtna kupolica sa spolja montiranim topom 20mm, elevacijom -10 to +45º, četiri osmatračka periskopa i opciono jedan dnevno – noćni periskop za oruđe.
Produžena verzija – za sanitet, komandovanje i dopunu municijom.
Samohodni minobacač 120mm koncipiran po ugledu na sovjetski Tulipan od 240mm. Minobacač bi se prevozio u horizontalnom položaju, a za potrebe gađanja svukao bi se sa tijela vozila i sa sopstvenom podlogom natakao na zemlju. Ova verzija bi mogla da nosi samo nekoliko minobacačkih mina 120mm i pripadao bi joj još jedan Ogum za dopunu municijom.

Engesa je nudila i drugu opremu u sklopu Oguma poput pribora noćnog osmatranja, motora, protivpožarnih sistema, rashladnih sistema i slično.

Težina 4,400kg, posada 2 – 3 + 4 strijelca, visina 1355mm, maksimalna brzina 75km/h, radijus 360km.


















Inžinjerija :: Skladištenje radioaktivnog otpada

$
0
0
Пар питања у вези складиштења радиоактивног отпада у Србији...
Зна се да је Винча једино место за складиштење радиоактивног отпада у Србији по "EU standardima".
Оно што мене занима јесте складиштење радиоактивног отпада под земљом и да ли је то законом дозвољено, и како изгледа сигурно затрпан отпад по стандарду?

хвала унапред, поздрав.

Oklopna tehnika :: VIU 55 "MUNJA"

$
0
0
Tokom 2004. Vojska SiCG, iz operativne upotrebe, zbog zastarelosti je povuceno 210 tenkova T-55. Namera je da se ovo vozilo ponudi u zemljama treceg sveta u prvobitnoj ili nekoj drugoj nameni

na Vojnotehnickom Institutu, su za relativno kratko vreme razvili projekat pod radnim imenom "Munja" - konverziju tenka T-55 u inzinjerijsko vozilo.






ideja da se sa sto manje finansijskih sredstava dobije univerzalno inzinjerijsko I OKLOPNO vozilo, koje bi moglo prevoziti jedno pionirsko odeljenje sa pripadajucom opremom i oruzjem


Sa vozila je ukonjena sva nepotrebna oprema i oruzje "kompletna kupola sa topom i instalacijama te drzaci municije". sto dodatno smanjuje troskove odrzavanja

"Na mesto kupole montirano je kutijasto nadgradje, sa ulazno - izlaznim otvorima za posadu, sa balistickom zastitom do kalibara 12,7mm, sto je za pocetnu fazu razvoja dovoljno"

u taj prostor moze se smestiti 8 clanova posade. "5 pionira, komandir odeljenja, nisandzija i vozac"

raspored sedenja







Dva pionira sede levo i desno uz bocne strane vozila, na preklapajucim sedistima.

3 pionira na preklapajucoj klupi kod pregrade motora.

nisandzija je smesten iza vozaca na metalnoj platformi a desno od njega je komandir.

oprema vozila

vozilo je opremljeno ralicom

Na zadnjem delu montirani su sanduci, u kojima se smesta sva oprema koju koriste pionirske jedinice

"Vozilo ce nositi 14 kompleta inzinjerijske opreme, plus ralica M-67 (komplet za miniranje i razminiranje, komplet za rusenje i diverzije, komplet pionirskog alata, komplet za izvidjanje, komplet opreme za pozicioniranje u prostoru, mobilni komplet za maskiranje, motorni busac, minoistrazivac, masina za aktiviranje EDK, mala i velika, kalem za kabel minerski, motorna testera, izvidjacki camac, spoljni reflektor sa kablom od 15m i alat i pribor za odrzavanje vozila)"

Deo inzinjerijskog kompleta (minoistrazivac, mala i velika masina za aktiviranje, elektricno paljenje kalema i kabal, i minerski izvidjacki camac) su smesteni u sanduku do prgrade motora u unutrasnjosti. Deo opreme je smesten u rotirajucim sanducima na zadnjem delu vozila, a ostatak opreme u sanducima levo i desno iznad gusenicne ploce.

Komplet pionirskog alata smesten je desno, na bocnim plocama nadgradnje



OKLOP

oklopna zastita je kao na tenku T55

s tim sto su sa strane montirani protiv-kumulativni ekrani 'suknjice", izradjeni od nezapaljive, viseslojne gumeno - tekstilne trake, koja redukuje probojnost PO sredstava za 50-60% (pri uglu od 30 stepena)

nadgradnja stiti od pancirnog zrna 12,7mm

uz povecanje mase vozila za samo 100kg. Prednja ploca moze biti ojacana domacim reaktivnim oklopom

NAORUZANJE

od naoruzanja poseduje automatski bacac granata 30mm i mitraljez 7,62 mm koji su ugradjeni na turelu tenka sa spoljnim dejstvom od 360 stepeni

i dve bocne puskarnice







MOTOR I POGON
"Motor je V-55, sa tenka T-55, snage 427kW, cija snaga moze biti povecana na 470kW ugradnjom pumpe visokog pritiska IMP-P505 (1000 bar-a). Moguca je i ugradnja integralne pogonske grupe IPG-780, od 570kW, za samo 30min".

DODATNA OPREMA
Posebna novina je ugradjeni GPS sistem sa digitalnom kartom kao podlogom. Sredstva veze cini radio uredjaj RU-R-123, ali u perspektivi planira se savremenije sredstvo. Vozilo ce imati maskirni premaz, koji se usvaja za sva sredstva KoV-a, kao i maskirni komplet, koji ce omuguciti visoki stepen zastite u svim spektrima elektro magnetnih talasa. Plan je da ovaj projekat posluzi i kao komandno vozilo za sistem daljinskog razminiranja "Bozena", koji treba da se uveze. Takodje "Munja" ce posluziti i kao nosac lansera sistema za daljinsko miniranje "Pljusak", koji je takodje razvio VTI. Smatra se da ce po usvajanju ovog vozila u naoruzanje, steci uslovi za sledeci stepen razvoja, gde ce ugraditi radikalno drugacija sredstva i oprema.

JEDAN VEOMA BITAN NEDOSTATAK OVOG VOZILA JE STO SU ULAZNI I IZLAZNI OTVORI SA GORNJE STRANE U VIDU POKLOPCA

KAO IZVOR PODATAKA I TEKSTOVA KORISTIO SAM SAJT/FORUM srpskioklop

MOLIO BIH CLANOVE AKO MOGU NA BILO KOJI NACIN DA UTICU NA SUDBINU OVOG VOZILA, DA POMOGNU DA SE NADJE U SASTAVU VOJSKE SRBIJE
da od njega kao i do mnogo drugih korisnih a zaboravljenih stvari ne ostane
samo propali projekat

Vojne i policijske jedinice :: Binh chung Đac cong, Quan đoi Nhan dan Viet Nam

$
0
0


Specijalne snage Glavne obavještajne uprave predstavljaju elitu Narodne Armije Vijetnama. Pod direktnom su komandom Generalštaba. Fokus je usmjeren na dubinskom izviđanju i obavještajnom radu, savjetovanju Ministarstva Odbrane i daljem razvoju specijalnih snaga.

Posebno organizovani, opremljeni i obučeni sa fleksibilnim borbenim metodama koriste se za procjenjivanje glavnih ciljeva operacija, otkrivanje borbenih formacija, rasporeda i pozadine neprijatelja.

Komanda se proteže od Političke uprave, uprave za finansije, vojnog odsjeka pri naučno – informatičkom centru, krivične istrage, spasavanje, logistiku i inžinjerstvo, ekonomiju i drugo.

Glavnina snaga

• Obučni centar
• Lữ đoàn Đặc công 1 (Đoàn M1)
• Lữ đoàn Đặc công 5 (Đoàn Đặc công 5)
• Lữ đoàn Đặc công 113 (Đoàn 113)
• Lữ đoàn Đặc công 198 (Đoàn 198)
• Lữ đoàn Đặc công 429 (Đoàn Đặc công 429)

Jedinice su osnovane 19. marta 1967. Radilo se o devet bataljona sapera, školskom osoblju sa popunama i 3 obučna centra (za podvodno ratovanja, plivačka škola sapera, te priprema za Južni Vijetnam). Obuka je zavisno od zahtjeva fronta iznosila od nekoliko lekcija do 1 godine intenzivnog treninga. Često je obuka vršena i na bojnom polju.

Prema vijetnamskim izvorima, radilo se o amalgamu gerilskih jedinica iz ruralnog i urbanog područja nastalom usljed nedostatka efikasne taktike i oružja u sukobu prvo sa francuskim kolonijalnim snagama, kasnije sa Amerikancima. Pokret Vijetmin tokom kasnih četrdesetih i početkom pedesetih nije raspolagao sredstvima za vođenje bilo kakvog sukoba sa izgledom na uspjeh protiv francuskih snaga opremljenih oklopnim vozilima i raspoređenih u karaulama, blokhausima i tvrđavama širom zemlje. U opštoj oskudici izvođene su veoma uspješne diverzantske akcije u kojima je sažeto praktično iskustvo kao preduslov za uvođenje posebnih taktika za slamanje utvrđenog protivnika.







Kako tada, tako i danas, narodni specijalci su obučeni za vršenje napada po ozbiljno branjenim objektima, uključujući tu i luke, brodove, izolovane pomorske baze sa isključivo vodnim pristupom uz zaprečavanje vodenih puteva. Tokom rata u Indokini, borba protiv Francuzama na obalama, rijekama i kanalima bila je od strateškog značaja. Timovi lovaca brodova puno su uradili za pobjedu nad Francuzima na „riječnom frontu“. Sa brodovima napunjenim i sa 300kg eksploziva potapali su transportne LCD Francuza. Brodovi - torpeda uništavali su i druge francuske brodove, naročito na rijekama. Ekipe su postale specijalizovane u procjeni vodnih struja, određivanja lokacija, izbora sredstava.



















Kasnih pedesetih osnovana je prva vazdušna jedinica, 305. desantna brigada. Prema američkim izvorima većina njenog sastava prebačena je u 305. Dac Cong Komandu, poznatu i kao 305. Komanda Sapera. Po doktrini Vijetnamaca, saperi su mogli biti angažovani na zadacima dubinskog izviđanja, komando napada, rušenja i pravljenja prolaza kroz minska polja. Zbog velike potrebe za ljudstvom, obuka je često vršena na terenu. Mnoge pešadijske jedinice konvertovane su u sapere. Proljeća 1970 formirana je specijalna komando jedinica za vođenje borbe sa američkim izviđačkim timovima. Vojnici su veoma pažljivo odabrani, sa strogim zahtjevima u pogledu psiho – fizičkog stanja, idealizma, hrabrosti. Namjenski su obučavani za misije lova i likvidacije komandosa oružanih snaga SAD (SOG – timovi).
Raspoređeni u malim jedinicama i timovima vodili su intenzivnu i beskompromisnu borbu protiv američkih komandosa bez uzimanja zarobljenika.




Veterani na okupljanju 1998


Pored Lisunova Li 2 i Il 14




Sa sovjetskim instruktorom sedamdesetih

Infiltracija je vršena u svim većim gradovima radi ekonomskih sabotaža, obračuna sa kvislinzima, izviđanja. Vršeni su spektakularni napadi na avio – baze sa desetinama uništenih aviona, depoa sa naoružanjem, gorivom.







Saperi su se naročito istakli tokom Tet ofanzive 1968 godine. Drskim napadima u samim središtima i svim gradovima neprijatelja dati su orjentiri rata, a neprijatelju je slomljen duh. Nanijeti su veliki gubici kvalifikovanim i obrazovanim specijalnim snagama režima u Sajgonu uz razaranje infrastrukture.

Izvođene su spektakularne akcije uništavanja teško pristupačnih i dobro branjenih centara VOJINa Armije SAD i Južnog Vijetnama. Avio – baze USAF i Južnog Vijetnama pretvarale bi se u buktinje miniranih mlaznjaka.








Kompleti miniranja napunjeni eksplozivom izvađenim iz neeksplodiranih bombi i upakovani u vreće koje je američka vojska koristila za utvrđivanje svojih baza

Tokom Proljećne ofanzive 1975, specijalci/saperi su uspjeli da zauzmu i zadrže mnoge važne mostove i aerodrome osiguravajući da glavnina ofanzivnih snaga ostvari brzu i potpunu pobjedu. U ovim akcijama novofirmirana 198. jedinica sapera od strane Hanoja proglašena je prvom „specijalnom jedinicom“.

Prema američkim izvorima, posle pada Južnog Vijetnama, 305. Komanda Sapera zadržala je pod svojom direktnom kontrolom Centar za obuku i nominalnu kontrolu nad svim jedinicama sapera. Individualni saperi prošli su kroz padobransku obuku ali suprotno sa mnogim informacijama Vijetnamci nikada nisu obnovili vazdušnodesantnu brigadu. Odabrani timovi takođe su kvalifikovani za dubinsko izviđanje i amfibijske operacije.



Izviđačke jedinice i saperi (termin se koristi naizmjenično) pripojene su bataljonima, pukovima i divizijama. Dodatno, vjeruje se da postoji više jedinica izviđača - diverzanata - sapera od kojih je barem jedna brigadnog nivoa.


Čuveno usporeno kretanje u pognutom položaju - ljudsko oko reaguje na brze pokrete gabaritnih predmeta.


Pognuti, odaju znatno manju siluetu u slučaju dejstva osvetljavajuće rakete, blica munje...


Čuveni prilasci puzanjem. Na čelu puzačke "kolone" komandir ili najbolji poznavalac standardnih ili mina/zamki iznenađenja. Prilasci puzenjem vrše se satima, po mraku, a prvi u koloni dužan je da opipavanjem prstima terena ispred sebe prepozanje standardne ili mine/zamke iznenađenja i da ih u mraku bešumno deaktivira ili naredi obilazak.


Čuveno bešumno pravljenje prolaza kroz žičanu prepreku


















Čuvene tehnike maskiranja. Osim očekivane oskudice, specijalca/sapera može zateći i promjene ambijenta i okruženja u kojima vrši operacije. Najbolji način da isprati te promjene jeste da se posluži samim ambijentom za potrebe sopstvenog maskiranja.




Čuvene tehnike veranja


















Država ih je zadužila i novijim naoružanjem




















































Na moralno - političkoj nastavi


Svečane bele rukavice, zovu ih sad na proslave.

Vojne i policijske jedinice :: Canh Sat Co Dong

$
0
0


CSCD: svaka provincija u Vijetnamu ima Canh Sat Co Dong - jedinicu. Djeluju pod kontrolom Ministarstva Javne Sigurnosti (aka MUP). Istorijski gledano, formirane su uz pomoć sovjetskog MVD i modelirane su po ugledu na MVD Unutrašnju Vojsku.





Mobilna Policija kao dio snaga Javne Sigurnosti odgovorna je za organizovanje, usmjeravanje i koordinaciju rada oružnih patrola, hapšenje opasnih bandi organizovanog kriminala, kontrolisanje rajotinga, štrajkova, protesta, zaštitu velikih okupljanja i važnih lokacija, kontraterorističke operacije, spasavanje talaca, sprečavanje otmica, borbu protiv izdajnika Revolucije i drugih zločina.

































Linija komandovanja ide od Ministarstva Javne Sigurnosti, generala Narodne policije do pokrajinskih štabova. Zavisno od mjesta baziranja, jedinice su jačine voda – čete do bataljona – puka u gradovima poput Hanoja i Ho Ši Mina.

Mobilna Policija redovni je dio oružanih snaga. Jedna od glavnih karakteristika je brzina reagovanja uz centralizovan način “življenja”, učenja i obuke, slično kao kod Narodne Armije Vijetnama.

Prema “stranim posmatračima” CSCD (i druge policijske jedinice) takođe su kontra – teža Armiji, iako su i jedni i drugi pod ultimativnom komandom vrhuške Komunističke Partije Vijetnama.











































Pešadijsko naoružanje, municija i oprema :: m70 i m57

$
0
0
Da li su udaraci na 7,65 i 7,62 isti?
Ako jesu zasto na 7,65 nema prvog zuba?
Na 88 i 57 ima prvog zuba ali ni na jednom m 70 ne videh. Znam ima kocnicu na ramu. Ali pomislih jeftinije je praviti istu udaracku grupu za sve.
Cini mi se da sam na udaracu 7,65 video zarez jos jedan pored onog na kom se zapinje za opaljenje ali nisam siguran.

Vojne i policijske jedinice :: Snage za specijalne operacije Sjeverne Koreje

$
0
0
Sjevernokorejske snage za specijalne operacije sastavljene su od specijalno opremljenih i obučenih elitnih vojnih jedinica, treniranih za izvođenje vojnih, političkih ili psiholoških operacija. Jedinice su aktivne u testiranju odbrambenih sposobnosti Južne Koreje i detektovane su tokom vršljanja oko i u Južnoj Koreji mnogo puta u dekadama posle Korejskog rata. Zvanično su nastale oktobra 1968 tokom okršaja između sjevera i juga oko ostrva u kojima su učestvovali pomorski komandosi.

Po Kim Il Sungu okarakterisani su kao najjače elitne snage u čitavoj Korejskoj Narodnoj Armiji i jedinstvenom avangardom oružanih snaga Demokratske Narodne Republike Koreje.



Brojno stanje se procjenjuje na od 180.000 – 200.000 ljudi i smatraju se najbrojnijim specijalnim snagama na svijetu. Od tog broja 60.000 su specijalci, a 140.000 laka pešadija. Grupisani su u oko 25 brigada različitih namjena – lake pešadije, jurišnih, vazdušnodesantnih, izviđačkih do jedinica amfibijskih komandosa. U svom radu imaju podršku Mornarice u vidu mini i patuljastih podmornica, specijalnih glisera, hoverkrafta i Vazduhoplovstva sa lakim transportnim avionima poput AN 2, te lakim helikopterima. Namjena sjevernokorejskih specijalnih snaga je stvaranje „drugog fronta“ u pozadini neprijatelja, napadima na američke vojne instalacije u Južnoj Koreji, Japanu, Okinavi, Guamu, kao i napadi na južnokorejske centre komandovanja, logistike, veze, medijskih i vladinih agencija uz targetiranje članova Nacionalne Komande Južne Koreje.

U opisu posla nalaze se i zadaci vođenja proboja kroz fiksnu liniju odbrane Južne Koreje na Demarkacionoj liniji, te frontovsko i strategijsko izviđanje prebacivanjem i infiltracijom na teritoriji protivnika + pravo na "direktnu akciju".

Za te potrebe, duž Demarkacione linije, Sjevernokoreanci su prokopali veliki broj tunela duboko u teritoriju Južne Koreje. Amerikanci i Južnokoreanci su do sada otkrili 4 tunela ali sumnja se da ih ima barem još 20. Svaki tunel je dovoljno velik da omogući brzi prolazak 30.000 vojnika na svaki sat. Po Sjevernokoreancima, i njihovim čuvenim objašnjenjima, radi se o proširenoj mreži tunela rudnika za ugalj (i u oblastima gdje ga nema) koja je greškom prešla kroz Demarkacionu liniju.
















Crno bojadisani tuneli radi fingiranja kraka rudnika uglja u oblastima gdje ga nema


Neko kopa

Infiltratori prilikom prelaska na Jug nose ronilačku opremu za preplivavanje rijeke Imijin pri visokoj plimi, južnokorejske vojne uniforme, automatske puške, pištolje, bombe, hranu, prvu pomoć. Infiltratori obično putuju u grupama od dvoje do troje.












Organizacija

Vazdušnodesantne jedinice koriste stare Antonove An 2 za infiltraciju vazduhom. An 2 može isporučiti padobrance skokom ili sletanjem. An 2 može izvršiti poletanje-sletanje od prašnjavih ledina do površina auto – puteva. Gotovo je nevidljiv za radare i pogodan za letenje na manjim visinama uz oslanjanje na konfiguraciju terena. Takođe, tokom osamdesetih nabavljeni su i laki helikopteri MD 500 pogodni za ubacivanje izviđača – diverzanata vazdušnim putem. Zanimljivost ovih helikoptera je u tome što licencu za proizvodnju istih ima i Južna Koreja. Procjenjuje se da Sjeverna Koreja raspolaže s oko 170 - 300 starih ali još operativnih An2/Y5 i sa oko 130 helikoptera.


















Izviđačke brigade, ponekad poznate i kao “snajperske” brigade, dio su obavještajnog sektora Kopnene Vojske KNA. Jedinice imaju i sposobnost izvođenja manjih akcija. Obučene su i opremljene za dostizanje ili uništavanje strategijskih meta u Južnoj Koreji. Dodatno, ove jedinice se sumnjiče i za pokušaje atentata.







Laki pešadijski bataljoni Korejske Narodne Armije nalaze se pri korpusima. Služe kao isturene, napadne jedinice ali i jedinice raspoređene u pozadini. Laki bataljoni slični su amfibijskoj lakoj pešadiji osim odsustva dodatne marinske obuke. Glavna namjena lake pešadije je brza infiltracija i kidanje neprijateljske pozadine prikrivenim kretanjem. Zadaci lake pešadije uključuju i zaposjedanje prednjih linija komunikacije i uništavanje meta visoke vrijednosti poput nuklearnih i hemijskih postrojenja. U skladu sa svojim imenom lako su naoružani, malokalibarskimi i protivoklopnim oružjem. Tokom godina, laka pešadija korejskih specijalnih snaga bila je poznata kao jedna od nekoliko specijalnih jedinica tog tipa koja nije koristila pancirne prsluke. Nijedan pancirni prsluk nije viđen tokom za javnost poznatih vježbi. Tek 2012, pojavile su se fotografije specijalaca sa pancirnim prslucima.








Sjevernokorejska varijanta tekvandoa










Prema procjenama, Mornaričke jedinice specijalnih snaga Sjeverne Koreje mogu desantirati preko 7.000 pripadnika specijalnih snaga na svakoj od obala Južne Koreje. Bazirane na velikom broju brodova dostupnih specijalnim snagama, osposobljene su za desantiranje 5.000 vojnika u jednom turnusu (oko 102 amfibijska plovila).

Namjena ovih specijalnih snaga, jednom kada se iskrcaju, je pokušaj infiltracije u brdsko – planinske prostore Južne Koreje radi napada na pozadinu Južne Koreje neposredno prije ili za vrijeme eventualnog obnavljanja neprijateljstava između dvije zemlje.

Zatim, kao dodatna mogućnost uzimaju se u obzir manji brodovi “stelt” karakteristika koji omogućavaju komandosima prikriven prevoz do obala Južne Koreje.

Kao i kod drugih specijalnih snaga širom svijeta, bliska koordinacija sa sestrinskim servisima obezbjeđuje potrebni transport oko bojnog polja. Mornarički specijalci, kao najčešću komponentu za modernu infiltraciju koriste podmornice Mornarice DPRK. Mornarica DPRK ima 24 Romeo class dizel električne podmornice. Ove podmornice primarno se koriste u priobalju i odlična su platforma za prebacivanje na drugu obalu. Specijalno opremljene Sang-O class podmornice nose malu posadu od 19 članova i služe isključivo za infiltraciju priobaljem. Na kraju, Mornarica posjeduje barem 45 patuljastih podmornica izuzetno pogodnih za infiltraciju timova od 2 do 5 specijalaca u unutrašnjost Južne Koreje. Ovako male podmornice pokazale su se teškim za otkrivanje na neravnom priobalju Korejskog poluostrva. Broj hoverkrafta procjenjuje se na oko 130 komada, a desantnih plovila na 260 komada.




Romeo




Hoverkrafti




Type-C (SP-10H) Submersible Infiltration Landing craft (SILC)


Type B






Poluzaronjena plovila specijalne namjene


Zarobljena Sang-O- u parku miru u Južnoj Koreji.









Napad na Plavu kuću





Radilo se o neuspješnom pokušaju likvidacije južnokorejskog predsjednika Park Čung Hea od strane sjevernokorejskih komandosa 21.januara 1968 u njegovoj rezidenciji Plavoj kući.

Napad je izvela novoformirana Jedinica 124 Korejske Narodne Armije. Inspiracija za napad polazila je od dešavanja u samoj Južnoj Koreji ali i usljed ulaska Vijetnamskog rata u novu fazu. Odnosi između Sjeverne Koreje i Sjevernog Vijetnama bili su veoma bliski. Po Sjevernokoreancima, Amerikanci su bili previše zauzeti u Vijetnamu, a sam napad kao i sva dešavanja posle 1966 pripisivala bi se južnokorejskoj varijanti Vijet Konga.







Za isključivo oficirsku Jedinicu 124 iz elite je probran 31 oficir. Za specijalne operacije komando jedinica obučavana je 2 godine, a zadnjih 15 dana provela je na poligonu identičnom Plavoj kući.

Ljudstvo je obučavano tehnikama infiltracije i eksfiltracije, naoružanju, navigaciji, vazdušnodesantnim tehnikama, amfibijskoj infiltraciji, rukopašnom boju, upotrebi noža i prikrivanju.

Obuka je bila nemilosrdna za brojnim ozbiljnim povredama. Po svjedočenju jedinog preživjelog iz tima “napravili su ih neustrašivim”.

17. januara 1968 godine infiltrirali su se u Demarkacionu zonu i kroz žičane prepreke sektora američke 2.divizije prešli na Jug. 19. Januara prešli su Imijin Rijeku i uspostavili kamp u planinama.
Kamp je otkriven od strane dvojice Južnokoreanaca koji su sijekli šumu. Posle žestoke debate, zarobljene drvosječe nisu likvidirali već su posle indoktrinacije pušteni. Posle puštanja drvosječe su odmah obavijestili južnokorejsku policiju.

Komandosi su odmah rasturili kamp i ubrzali svoje kretanje na više od 10km/h, uprkos teretu od 30kg koji je nosio svaki od njih prebacujući se sa jedne planine na drugu. Tri bataljona južnokorejske 25.pešadijske divizije počela su sa pretragom Nogo planina ali su komandosi već bili daleko.

Komandosi su ušli u Seul u ćelijama od 2 – 3 čovjeka, noću, 20.januara, a regrupisali su se u Seunga Hramu gdje su obavili završne pripreme za napad.

U međuvremenu, Južnokorenaci su u pretragu terena angažovali još jednu diviziju i vazdušnodesantne snage uz redovnu policiju. U gradovima su povećane mjere bezbjednosti. Paralelno sa južnokorejskim potezima, sjevernokorejski komandosi, odnosno njihov tim – lider improvizovao je prvobitne planove.

Presvlačenjem u uniforme južnokorejske 26.pešadijske divizije (lokalnog garnizona) dopunjenih sa tačnim oznakama koje su donijeli sa sobom, Sjevernokoreanci su se pripremili za marš na zadnjoj milji do Plave kuće. Glumili su južnokorejske vojnike koji se vraćaju iz patrole. Komandosi su na maršu prošli pored nekoliko jedinica južnokorejske vojske i policije.

21.januara 1968, komandosi su prišli kontrolnom punktu na manje od 100 metara od Plave kuće gdje je lokalni šef policije počeo da ih ispituje. Sumnjičav zbog njihovih odgovora potegnuo je pištolj ali je ubijen od strane komandoskog tima koji su zatim kontrolni punkt zasuli paljbom i bombama. Posle nekoliko minuta, komandosi su se raspršili odstupajući ka planinama. U okršaju poginula su dva južnokorejska policajca. Jedan od komandosa je zarobljen ali je uspio da izvrši samoubistvo.

Sledećeg dana pokrenuta je masivna operacija potjere za komandosima. Na planinama i Demarkacionoj zoni vodiće se borbe.

Od 31 pripadnika Jedinice 124, 29 je ubijeno, jedan je zarobljen, sumnja se da je jedan uspio da se vrati u Sjevernu Koreju.

Južnokorejski gubici iznosili su 26 poginulih i 66 ranjenih, uglavnom vojnika i policajaca ali i civila. Četvorica Amerikanaca su ubijena tokom sprečavanja povlačenja komandosa preko Demarkacione linije.

Zanimljivost kod napada sjevernokorejskih komandosa na Plavu kuću je i u tome što se napad desio na isti dan kada je počela bitka kod Ke Sana u Vijetnamu. Deset dana kasnije počeće i Tet ofanziva.
U Sajgonu, gerila Vijet Konga izvešće napad na predsjedničku palatu predsjednika Tea sa gotovo identičnim timom.

Kao odgovor na pokušaj atentata, južnokorejska vlada organizovala je zlosrećnu Jedinicu 684. Ova jedinica imala je za cilj da izvrši atentat na lidera Sjeverne Koreje Kim Il Sunga ali je operacija otkazana. Pod nerazjašnjenim okolnostima, 1971 došlo je do pobune, a većina pripadnika Jedinice 684 poginula je u borbama sa vojskom Južne Koreje ili je izvršila samoubistvo. Četvorica preživjelih osuđena su na smrt od strane Vojnog suda i strijeljana 1972.





Sang-O-class incident iz 1996.

Jedan od mnogih incidenata koji je uključivao pomorske i specijalne snage Sjeverne Koreje. Septembra 1996, tokom izviđačke operacije nad jednim od pomorskih postrojenja Južne Koreje, podmornica se nasukala na obalu. Pokušaji posade i tima komandosa da je oslobode bili su bezuspješni. Donesena je odluka da se osjetljiva oprema na podmornici uništi, a da se posluga i posada u više grupa prebace do Demarkacione linije.







No jedna od grupa uočena je od strane civila koji su odmah alarmirali vlasti. Izvršena je brza mobilizacija svih neophodnih snaga za lov na posadu i članove izviđačkog tima koji je trajao 49 dana. Od septembra do novembra trajala je potjera za sjevernokorejskim specijalcima u kojoj je poginulo 12 južnokorejskih vojnika, 4 civila dok ih je 27 ranjeno.

Od 25 Sjevernokoreanaca, jedan je zarobljen, 11 je ubijeno od članova sopstvenog tima zbog odgovornosti za nasukavanje podmornice, a 13 je ubijeno u okršajima sa južnokorejskom armijom.





Podmornica je izvađena i dotegljena u pomorsku bazu radi istrage. Zarobljeni član posade, kormilar Lee Kwang Soo, mnogo toga je otkrio na ispitivanjima i kasnije je postao instruktor južnokorejske mornarice.



U početku, Sjeverna Koreja nije htjela da preuzme odgovornost, tvrdeći da je kvar na motoru doveo do nasukivanja na tuđu obalu, ali je ipak izdato zvanično izvinjenje posle čega su ostaci specijalaca i članova posade vraćeni Pjongjangu.

Podmornica je završila izložena u Parku Ujedinjenja.










1998 Sokcho podmornički incident

22.juna 1998 sjevrnokorejska podmornica Yugo klase uplela se u ribarske mreže u vodama Južne Koreje, 18km istočno od luke Sokčo.

Južnokorejski ribarski brod primjetio je nekoliko članova posade podrmornice kako pokušavaju da oslobode podmornicu iz ribarskih mreža. Ribarski brod obavijestio je Mornaricu Južne Koreje i jedna njihova korveta uzela je u tegalj podmornicu sa posadom koja se i dalje nalazila unutra i odvezla ih u mornaričku bazu Donghae.

Po dolasku u luku, podmornica je potonula. Ostalo je nejasno da li je do potonuća došlo usljed oštećenja ili namjernim postupkom posade.

23. juna korejska novinska agencija obznanila je vijest da je jedna podmornica izgubljena tokom obuke.

25.juna podmornica je izvađena sa dubine od oko 30 metara i u njoj je pronađeno 9 tijela. Radilo se o 5 mornara koji su očigledno ubijeni i 4 specijalca koji su najvjerovatnije izvršili samoubistvo. Prisustvo južnokorejskih napitaka sugerisalo je završetak špijunske misije od strane posade. Zaplijenjena papirologija pokazala je da se podmornica infiltrirala u južnokorejske vode i ranije.







1998 pripadnici južnokorejske obalska straže uočili su gliser 2km od obale uz pomić IC optike. Odmah su krenuli patrolni čamci kojih je u potjeri bilo 8, P-3C II Orion i S-2E Tracker protivpodmornički avioni, Links helikopteri, CN-235 trasportni avion kao polagač baklji i grupa F-5 lovaca - bombardera. Na ponovljene pozive za predaju odgovoreno je vatrom, nakon čega je jedan južnokorejski patrolni čamac ispalio 3 granate 40mm u gliser. Još pet dubinskih punjenja bačeno je na njegovu brazdu što je gliseru i zapečatilo sudbinu. Tijelo jednog specijalca sa glisera pronađeno je u ronilačkom odijelu. Na autopsiji je otkriveno da je umro prije potapanja broda od otrova. Intenzivna potraga pokrenuta je i za matičnim brodom ali ništa nije pronađeno.










Bombaški napad na južnokorejsku delegaciju u Rangunu 1983






Izveden od strane trojice oficira KNA koji su iskočili sa jednog od brodova u luci Rangun. Eksploziv su dobili u diplomatskoj misiji. Dvojica su zarobljena posle neuspješnog pokušaja samoubistva ručnom bombom, treći je stradao u sukobu sa burmanskom vojskom pri čemu je uspio da likvidira tri vojnika. Zarobljenici su izvedeni pred sud gdje je jedan od njih priznao pripadnost Korejskoj Narodnoj Armiji što mu je donijelo kaznu doživotnog zatvora. Drugi zarobljeni je obješen. Kang Min-chul ostaće u burmanskom zatvoru do 2006 i postaće zatvorenik sa najdužim stažom u Burmi. Jedan od političkih glavešina Južne Koreje i bivši obavještajac organizovaće njegovo prebacivanje u Južnu Koreju gdje je i umro 2008 godine. Sjeverna Koreja do kraja je poricala da je on njen građanin.






Kim Hyon-hui - ženski infiltrator iz akcije obaranja korejskog Boinga 707, 1987. Sa još jednim učesnikom potegnula je cijanid iz ampule sakrivene u cigareti prilikom hapšenja, no za razliku od kolege uspjela je da preživi. Kimkina obuka u centru u blizini Pjongjanga trajala je preko 7 godina uz nastavnike, original Japance, kidnapovane od strane Sjeverne Koreje radi što bolje pripreme kandidata "japanskog profila".

Pešadijsko naoružanje, municija i oprema :: Berthier M 1907/15 cal 8x50 r

$
0
0
Поздрав свима! Нови сам на форуму,а пошто видим да овде има заиста врсних познавалаца оружја, волео бих да ми неко помогне и каже који тачно тип бајонета иде на овај француски карабин. Наравно, може и мишљење о самој пушци...

Pešadijsko naoružanje, municija i oprema :: Toplo bruniranje

$
0
0
Bil neko otkupio 5l razradjene tekucine za toplo bruniranje.
Pored ovoga treba i inox/prohrom posuda i udri.
Ja kupio vece pakovanje an-a pa imam i viska.
Razlog prodaje a ne poklona je zbog smrada koji se mora otrpeti u postupku rastvaranja i sjedinjavanja a kog kasnije kad se razradi nema!

Vojne i policijske jedinice :: Francuski SAS u Avganistanu.

$
0
0
EKSKLUZIVNO. Posle uspeha knjige TASK FORCE 32 SAS u Avganistanu na francuskom govornom području, autor Kalvin Gotije je odlučio da pripremi izdanje za zemlje bivše Jugoslavije. Kalvin je penzionisani operativac 1. Padobranskog puka mornaričke pešadije (1er RPIMA), najelitnijeg francuskog puka specijalnih snaga, koji nastavlja tradiciju dva puka SAS-a (Special Air Service) koji su bili deo britanske SAS brigade tokom 2. svetskog rata, a danas je deo francuske Brigade specijalnih snaga (BFST). Knjiga je nastala od borbenog dnevnika operativaca ovog puka koji su bili angažovani duboko na teritoriji pod kontrolom Talibana i predstavlja neulepšanu i nenašminkanu priču o radu i životu specijalnih snaga na jednom od najopasnih mesta na svetu - dolinama i brdima Avganistana.
Za sve detalje o knjizi i sve drugo što Vas interesuje slobodno se obratite na:
https://www.facebook.com/tf32sas

Vojne i policijske jedinice :: Jedinica 121

$
0
0
Zbog toga što se radi o relativno jeftinoj ofanzivnoj soluciji u poređenju sa naporima uloženim u dobijanje nuklearnog oružja na primjer, Sjeverna Koreja veoma se fokusirala na sposobnosti sajber ratovanja.

Vojni hakeri, pojedinačno birani sa univerziteta Sjeverne Koreje i obučavani od svoje 17 godine, najtalentovaniji su i najbolje plaćeni ljudi Sjeverne Koreje, a njihove porodice su podignute na viši socijalni status i nagrađene gotovo jednako kao i sami hakeri. Učenici koji završe svoje školovanje kao najbolji u klasi u nekoliko selektovanih osnovnih škola širom zemlje uz izvanredne rezultate pokazane u prirodnim naukama i matematici, “regrutuju” se u elitne Keumseong 1 i 2 srednje škole u Pjongjangu. Širom zemlje biraju se pametna djeca/učenici daroviti u matematici, kodiranju, analitici radi grupisanja u Keumseongu. Posle diplomiranja u Keumseongu šalju se na najbolje univerzitete Sjeverne Koreje pri čemu program studiranja obuhvata i studijska putovanja u trajanju od 1 – 2 godine u Kinu i Rusiju radi utvrđivanja znanja iz oblasti hakinga i drugih tehnoloških vještina.


Djeca postaju kompjuterski pismena u osnovnoj školi, a najdarovitiji studenti se identifikuju i obučavaju u naprednim tehnikama sajber ratovanja.

Sjeverna Koreja proizvela je svoj prvi kompjuter tehnologijom vakumskih cijevi 1965 godine od strane inžinjera obučavanih u Francuskoj. Za kratko vrijeme izbila je ispred Kine i Južne Koreje kod kojih će proizvodnja softvera i hardvera postati dio ekonomskog uspjeha. U početku, kod sjevernokorejske vrhuške, Internet je shvaćen kao prijetnja. No početkom devedesetih, grupa sjevernokorejskih kompjuterskih stručnjaka koja se upravo vratila iz Kine došla je na čudnu ideju da iskoristi Internet za špijuniranje i napad na neprijateljske zemlje. “Kinezi to već rade” – rekao je jedan od njih. Zainteresovala se i vojska, a Partija je 1994 poslala 15 Sjevernokoreanaca na vojnu akademiju u Pekingu da nauče sve o hakovanju. Kada su se vratili, formirali su jezgro Obavještajne kancelarije za informacije iz inostranstva koja je hakovala web sajtove, penetrirala fajer volove i skupljala informacije. Zbog toga što je Sjever imao samo nekoliko konekcija sa spoljnim svijetom, hakeri su radili većinu svog posla u Kini i Japanu. Vojska je počela sa obukom kompjuterskih ratnika 1996 godine, a dvije godine kasnije formirana je Jedinica 121, glavna jedinica za sajber napade.

Postali su poznati po (nedokazanom) hakovanju Sony Pictures Entertainmenta zbog filma “Intervju” ali su njihove prave mogućnosti i dalje pod velom tajne.

Po Jang Se-yul, sjevernokorejskom prebjegu koji za sebe kaže da je bio haker Kimovog režima, Sjeverna Koreja zapošljava oko 1,800 hakera u svojoj najvećoj jedinici za sajber ratovanje, Jedinici 121 koja se smatra jednom od najelitnijih jedinica sjevernokorejske vojske – po Rusima i Amerikancima označena kao treća najveća sajber jedinica na svijetu. Obučavaju se na vojnom Amrokgang koledžu kompjuterskih nauka ili na Fakultetu za automatizaciju opasani bodljikavom žicom. Mirim Univerzitet proizvodi većinu hakera koji se angažuju u Jedinici 121. Radi se o veoma konkurentnom programu studiranja gdje se za svaku klasu uzima po 100 najboljih studenata od 5.000 aplikanata. Svakog dana pohađaju po 6 časova u trajanju od 90 minuta učeći različite jezike kodiranja i operativne sisteme od C do Linuksa. Mnogo vremena se provodi i u raščlanjivanju Majkrosoftovih programa poput Vindovs operativnog sistema i traženju načina za napad na kompjuterske IT sisteme neprijateljskih zemalja poput Južne Koreje i SAD. No ključni princip je u razvoju sopstvenih hakerskih programa i kompjuterskih virusa bez oslanjanja na programe već izrađene u “spoljnom svijetu”. Smatra se da su sjevernokorejski hakeri jednako dobri ako ne i bolji od top programera u Guglu i CIA.



Diplomci sa Mirima raspoređuju se u jedinice za sajber ratovanje radi vođenja sajber napada, istraživanja i razvoja napadnih metoda poput Distributed Denial-of-Service napada.

Obučavanje prosječnog sjevernokorejskog hakera od dana kada je angažovan može da potraje i do devet godina. Jedinica 121 i druge, manje jedinice za sajber ratovanje rade pod kišobranom Generalnog Biroa za Izviđanje, elitne špijunske agencije pod upravom vojske. Sjevernokorejski hakeri žive i rade po čitavom svijetu. Radi se o sofisticiranim profesionalnim hakerima rasutim u različitim grupama zavisno od fokusa same grupe, odnosno zemalja koje uzimaju na nišan – SAD, Južna Koreja i Japan. Jednom kada ih rasporede u date grupe, hakeri provode skoro dvije godine putujući u zemlje – ciljeve grupe gdje se isključivo bave proučavanjem lokalnog Interneta, jezikom i kulturom. Jedinica 121 je zadužena za onesposobljavanje komande, kontrole i komunikacije Južne Koreje u slučaju rata, dok je Laboratorija 110 specifično namijenjena ciljanju južnokorejske telekomunikacione infrastrukture, po kazivanju Egle Murauskaite, specijaliste američkog National Consortium for the Study of Terrorism and Responses to Terrorism. Osim sabotaža bave se i špijuniranjem protivnika.






Univerzitet Kim Il Sung - jedan od četiri Univerziteta za obuku sajber ratnika








Proslava 60. godišnjice Vojnog Univerziteta Kim Il Sung


Studentarija na znak za uzbunu

Generalni Biro za Izviđanje raspoređuje hakere koji rade u tajnosti u Kini, Rusiji čak i u Evropi, gdje glume “programere” sa namjerom učenja razvoja novih komercijalnih programa koji mogu biti prodati na tržištu. No njihova stvarna misija je razvoj napadnih programera za dejstvo po dodijeljenim im regionima tako da oni raspoređeni po Evropi angažovani su za dejstvo po zemljama NATOa.

Sjevernokorejski veliki susjed i saveznik je čvorište hakerskih aktivnosti odakle sjevernokorejski hakeri rade godinama. Sjeverna Koreja i Kina zajednički vode Chilbosan hotel i lance restorana u Šenjangu u kojima sjevernokorejski hakeri žive i rade u Kini. Radi se o luksuznom hotelu/napadnim bazama u Šenjangu koji je na tri sata od sjevernokorejske granice odakle Jedinica primarno dejstvuje. Ovi hakeri su trenirani od strane kineskih i ruskih eksperata. Sjeverna Koreja se uglavnom konektuje na internet preko kineske mreže, tako da su Kinezi u mogućnosti da ih odsijeku. Obamina administracija tražila je od Kine pomoć u redukovanju ili eliminaciju sjevernokorejskih mogućnosti, ali je ostalo nejasno da li je Kina odgovorila na ovaj zahtjev pošto dvije zemlje obično nišane jedna drugu u sajber prostoru.





Prema dostupnim podacima, sajber napadi nikada se ne izvode iz same Sjeverne Koreje jer bi takvi napadi bili lako praćeni i vodili bi do nekoliko kompjuterskih centara ili univerziteta koji imaju pristup internetu u izolovanoj zemlji.

Sjevernokorejski hakeri se povezuju sa mnogo napada u zadnjih 10 godina. Hakeri Sjevera često nišane Jug. Zatvorili su mnoge južnokorejske sajtove sa direktnim pobijanjem ili servisnim napadima sa kojima su preplavljivali web sajtove do tačke pucanja pod svojom težinom. Ukrali su milione dolara varajući južnokorejski najomiljeniji hobi: kompjuterske igrice. U jednom orkestriranom napadu, marta 2011, oborili su 40 južnokorejskih web sajtova, uključujući i sajt predsjedničke Plave kuće, Nacionalne Obavještajne Službe i dva masivna pretraživačka endžina.

Sjevernokorejski hakeri penetriraju kroz američke vojne sisteme češće od napadača iz drugih zemalja, uključujući Rusiju i Kinu.

Sa relativno malo resursa Sjevernokoreanci vjeruju da sajber ratovanjem mogu izazvati haos. Zbog toga se u ovu oblast još od osamdesetih ulaže mnogo. Sjevernokoreanci ga nazivaju “Tajni Rat.” Glavni cilj je napad na centralnu IT infrastrukturu neprijateljskih država, primarno Vlada, i krađa informacija u količini koliko god je to moguće uz stvaranje haosa.

Prema nekim podacima, Sjeverna Koreja umnožila je broj sajber ratnika, a barata se sa ciframa od 2.000 do 6.000 ljudi. “Reče mi jedan čoek” informacije govore o 600 hakera stalno raspoređenih u inostrantsvu u dva tima od 300 hakera. Rotacije se vrše na godinu, ponekad i dvije, a oni koji se vrate u Sjevernu Koreju nastavljaju da rade kao istraživači. Pripreme za sajber ratovanje obavljaju se po svaku cijenu, a lično Kim Džong Un se stara da “najboljim od najboljih” ne fali ništa. Svaki novi program promptno se kupuje i predaje na studiranje hakerima. Namjena sajber divizija je fizička i psihička paraliza Južne Koreje i drugih neprijateljskih režima sabotažama prilikom organizacije vojnih operacija i napadima na infrastrukturu.



Tvrdi se da je od 2004, Jedinica 121 imala pristup do 33 od 80 wireless komunikacionih mreža korištenih od strane južnokorejske vojske. Napad se poklopio sa tajmingom vojnih vježbi održanih sa američkom vojskom.

Tokom 2011 uspjeli su da inficiraju preko 100.000 kompjutera koji su zatim poslužili kao platforma za napad na kompjutere aerodroma u Inčonu. Operacija je vršena korišćenjem on – lajn igrica kao prostora za sajber ratovanje. Napad nije imao većeg efekta ali je ocijenjen kao veoma pametna taktika.

2011, tokom zajedničkih američko – južnokorejskih vojnih vježbi, Sjeverna Koreja demonstrirala je sposobnost ometanja signala sa GPS satelita i ubacivanja lažnih koordinata u signale GPS.

Osim obuke u Kini i Rusiji, hakeri Sjeverne Koreje su 2012 potpisali sporazum sa Iranom o kooperaciji u borbi sa zajedničkim neprijateljem u sajber prostoru. Jedan od motivacionih faktora ovog savezništva bila je i pojava Stuxneta, sajber – oružja kreiranog od strane Izraela i SAD i korištenog za napad na istraživačka postrojenja Irana.

Sjeverna Koreja voli da lansira svoje sajber napade i na važne datume. 4.jula 2009, Sjevernokoreanci su lansirali napad, koji je uključivao denial-of-service operaciju protiv medijskih i vladinih veb – sajtova u Južnoj Koreji i SAD. Napad je uključivao malware koji je obrisao podatke sa hard drives targetiranih mašina. Sličan napad je izvršen od onoga što su istraživači Symanteca nazvali “DarkSeoul gang,” za koga se smatra da je odrađen za Sjevernu Koreju, a koji je napao južnokorejske banke i TV mreže u 2011 i 2013. Napad iz 2013 zamrznuo je ATM mrežu i on – lajn bankarstvo u Južnoj Koreji i spriječio ljude u preuzimanju novca sa njihovih računa. Napad je pogodio 48.000 kompjutera i servera parališući banke na 2 – 5 dana, a televizijske kuće i više (iako je program i dalje emitovan). Vremenski su se poklopili sa sjevernokorejskim zvaničnim prekidom veza sa Južnom Korejom. Tri mjeseca kasnije, na godišnjicu početka Korejskog rata, veći broj vladinih i medijskih kompanija pogođen je malicioznim kodom i denial of service napadima. I dalje se mnogi sajber napadi poklapaju sa mnogim godišnjicama i jubelejima vezanim za Korejski rat i druge datume.

Navodi se da osim malih troškova vođenja sajber rata, isti pruža mogućnost poricanja Sjevernoj Koreji dejstava koje vrši u sajber prostoru uz činjenicu da napadnuta strana i nema mogućnost uzvraćanja istom ili bilo kakvom mjerom.

On – lajn napade moguće je vršiti anonimno, uz mogućnost infiltacije. Ogromna IT infrastruktura Južne Koreje pruža veliki izbor meta, a trgovina I aspekti iz običnog života vezani za internet samo su dio platformi preko kojih sjevernokorejski hakeri mogu da stupe u dejstvo.

Sjevernokorejski hakeri, dobro organizovani i visokostručni imaju sposobnost slobodnog hakovanja u tuđe kompjutere bez ikakvih limita. Upozorava se na mogućnost da Sjeverna Koreja izvrši mobilizaciju svojih hakera za napade na ključne segmente infrastrukture, poput elektrana.



Postoje i tvrdnje da Sjeverna Koreja koristi hakovanje i za krađu novca sa privatnih i poslovnih računa u Britaniji radi pomoći državnom budžetu. Tvrdi se da Sjeverna Koreja intenzivno koristi svoja znanja iz oblasti sajber kriminala radi krađe novca od nacija sa Zapada. Krađe se procijenjuju na oko jednu milijardu funti godišnje.

Prema istraživanjima prezentovanim od strane Hilari Klinton na polju tajnih operacija uvećanja finansijskih resursa angažovana je posebna, tajna jedinica 39. Jedinica raspolaže potencijalom za krađu podataka, softvera, kompanijskih resursa, upotrebu kompjutera u tradicionalnom kriminalu, manipulaciji računima u bankarskom sistemu.

Tu je i potencijal krađe ličnih podataka, krađe identiteta radi kratkoročnih prevara ali i dugotrajnijih operacija. Potencijal postoji i u stvaranju te eksplotacija lažnih web – sajtova kroz on – lajn kocku, igrice…

Internacionalne veze uspostavljaju se preko Rusije, Kine i Orascom Telecom Holdingsa iz Egipta koji razvija infrastrukturu mobilne tehnologije u Sjevernoj Koreji, pa iako označena kao izolovana nacija, Sjeverna Koreja ima veze i izvan svojih granica.

Prema dostupnim podacima, sajber napadi nikada se ne izvode iz same Sjeverne Koreje jer bi takvi napadi bili lako praćeni i vodili bi do nekoliko kompjuterskih centara ili univerziteta koji imaju pristup internetu u izolovanoj zemlji.




Sajber general Kim Yong-chol


Tokom posjete jednom od univerzitetskih centara, prvi s lijeva Mudrom Sinu Velikog Vođe koji je još devedesetih uvidio važnost djelovanja u sajber prostoru i "najboljima od najboljih" stvorio sredstva


Ni maršal Kim Jong Un ne zaostaje ni na jednom od frontova


I sam je posvećen informacionim tehnologijama

Vojne i policijske jedinice :: Kopnene jedinice Vojske Jugoslavije

$
0
0
Odlučio sam da otvorim ovu temu iz razloga pošto na netu nema ništa mnogo o brigadama/pukovima kopnene Vojske Jugoslavije.Konkretno me interesuje organizacija i struktura jedinica i u kojim mestima su se nalazile.
Na netu sam našao veoma malo o desetak brigada i to je sve,pa ako neko zna nešto više o nekim manje poznatim jedinicama neka napiše!

Pešadijsko naoružanje, municija i oprema :: Statistike nekih pusaka i saveti (M48, M2010, M59/66)

$
0
0
Zanima me od kakvog celika je izradjen M48 i da li ima neki zastitni sloj na sebi protiv rdjanja, cuoh ja od nekih starijih da je pocinkovan zatvarac. Voleo bih kada bi mi neko rekao zasto je K98 zatvarac crne boje i da li moguce zatvarac od m48 obloziti istim tim slojem kao k98. Zanima me kako bi se M59/66 mogao uporediti u ratnoj situaciji sa m2010 bez obzira na to sto koriste razliciti kalibar (7,62x39 protiv 7,62x54), sta bi bilo ovako sigurnije uzeti za "ne daj boze". Pre neko sto ista napisite/kazete imajte u vidu da sam svestan da je m2010 civilna verzija m91 sa skracenom cevi. Pozeljno bi bilo predloziti neko oruzje po svom ukusu sa ovih prostora (Srbija) koje bi doslo korisno za crne dane.

Vojne i policijske jedinice :: Divizija 39

$
0
0
Divizija 39 (poznata i kao Biro 39, Kancelarija 39) tajna je sjevernokorejska vladina organizacija za pronalaženje načina za održavanje nivoa čvrste valute u crnom fondu maršala Kim Jong Una.

Divizija raspolaže sa oko 5 milijardi dolara u fondovima, i sumnjiči se za umješanost u ilegalne aktivnosti, poput falsifikovanja novčanica od 100 dolara (Superdollar), proizvodnje kontrolisanih supstanci (uključujući sintetizovanje kristal meta i konverziju morfina u čiste opijate poput heroina) i međunarodne prevare sa osiguranjem.

Prema “reče mi jedan čoek” informacijama, štampanje falsifikovanih novčanica od 100 dolara obavlja se u Pyongsong štampariji pod supervizijom generala O Kuk-ryol.


O Kuk - ryol u svečane bele košulje

Prva sjvernokorejska falsifikovana super novčanica pronađena je od strane blagajnika u Manili 1989, po svjedočenju anonimnog službenika američke Tajne službe. 1994, zvaničnik sjevernokorejske trgovačke kompanije sa diplomatskim pasošem Sjeverne Koreje uhapšen je pošto je deponovao $250,000 dolara u super novčanicama u Banco Delta Asia u Makau.

U SAD, sjevernokorejske super novčanice praćene su do Las Vegasa. U slučaju Chen Chiang Liu, stanovnika Los Anđelesa osuđenog u federalnom sudu zbog zavjere za prodaju i puštanje u promet falsifikovanih novčanica, super novčanice su izgledale dovoljno autentično da prevare validatore u kazino slot mašinama.

Poslednji događaj sjevernokorejskog šverca super novčanica desio se u Pusanu, Južna Koreja, kada je policija zaplijenila 1 milion dolara u super novčanicama. Slučaj govori da Pjongjang koristi Južnu Koreju za cirkulaciju opranih super novčanica.



U procesu ubacivanja super novčanica osim Banco Delta Asia banke, istraživane su i Banka Kine i Seng Heng Banka. Za puštanje u promet sumnjiče se i sjevernokorejska konzularno - diplomatska predstavništva te kriminalni sindikati.

Iako je teško doći do pravih informacija oko bilo čega vezanog za Sjevernu Koreju, mnogi tvrde da je Divizija 39 kritično važna za održanje Kim Jong Una na vlasti, omogućavajući mu da kupuje političku podršku i pomažući sjevernokorejski program razvoja nuklearnog oružja.


O Kuk - ryol uz unuka Velikog Vođe

Divizija 39 locirana je u zgradi vladajuće Radničke partije u Pjongjangu, nedaleko od Kimove vile.



Divizija 39 uspostavljena je kasnih sedamdesetih. Predstavlja okosnicu sjevernokorejske ekonomije centrirane oko dinastije Kim.

Malo šta je poznato o Diviziji 39 zbog vela tajnosti koji je okružuje, ali se spekuliše da Divizija koristi 10 do 20 bankovnih računa u Kini i Švajcarskoj za potrebe falsifikata, pranja novca i drugih ilegalnih aktivnosti. Sumnjiči se i za krijumčarenje narkotika i ilegalnu trgovinu naoružanjem. Poznato je da Divizija ima 120 inostranih trgovinskih organizacija pod svojom jurisdikcijom i pod direktnom kontrolom Kim Jong Una. Sjeverna Koreja negira učestvovanja u bilo kakvim ilegalnim aktivnostima.

Divizija 39 umiješana je u upravljanje zaradom u stranoj valuti ostvarenoj od stranaca u hotelima u Pjongjangu, vađenju zlata i cinka, izvozu poljoprivrednih proizvoda i ribe. Vjeruje se da Divizija kontroliše i Zokwang Trading i Taesong Bank.

Postoje zvanični podaci da Divizija 39 od svojih kompanija sa “druge strane” zakona ostvaruje godišnju zaradu od 500 do jedne milijarde dolara.

Vjeruje se da pod svojom upravom Divizija drži i lanac restorana u inostranstvu pod nazivom “Pjongjang”.


Korejske nudle iz restorana "Pjongjang"


Generali Jedinice 121 i Divizije 39 stubovi neokortikalne borbe Sjeverne Koreje






Na more plovna jedinica Divizije 39 - Chong Chon čija je utroba zapamtila mnoge nervozne tovare



Oklopna tehnika :: Tenk za borbu u gradu

$
0
0
Претходних година све чешће гледамо тенкове и друга возила у сукобима у граду, што је била реткост од краја Другог светског рата.
Прво смо имали прилике да видимо америчка возила у Ирачким градовима, а сада скоро свакодневно имамо прилику да видимо нове сминке из грађанског рата у Сирији.

Отварам ову тему са идејом да се анализира њихово дејство, и дају предлози како би изгледао тенк који је специјализован за градску борбу.

Тенкови у граду
Тенкови као најбоље наоружани и оклопљени су постали незаобилазни у градским борбама. Ипак, изгледа да нису одговарајући за овај задатак
- главно наоружање - савремени тенкови имају топове калибра 120-125мм дуге цеви и велике почетне брзине, намењене противтенковској борби. Како снаге побуњеника углавном не користе оклопна возила, јасно је да противоклопна улога топа није потребна. Главни противник тенковима је пешадија, а даљине на којима се дејствује ретко веће од 1км. Са само т/ф гранатом главно наоружање ових топова није најадекватније. Такође, дуга цев се тешко користи у скученом простору, лакше се оштећује, а опаљење ствара велики облак прашине која одаје положај и омета ново гађање.
- стрељачко наоружање - мислим да са спрегнутим митраљезом није било проблема, али кориштење митраљеза на куполи тенка изложава посаду стрељачкој ватри.
Такође, топ и спрегнути митраљез који се највише користе имају малу депресију и елавацију, што отежава гађање на мањим раздаљинама.

- оклопна заштита - савремени тенкови су најбоље заштићени са предње стране, одакле могу да заштите од погодака најтежих ПТ средстава. Међутим, са стране и отпозади су рањиви и од старијих ручних ракетних бацача. Током дејстава у уличним борбама је неминовна изложеност бокова тенкова. Са друге стране, тешки оклопи који су намењени задржавању АПФСДС пројектила нису неопходни јер побуњеници користе углавном кумулативне мине.
- погонска група - савремени тенкови користе дизел моторе, или у случају Абрамса и Т-80 гасне турбине. Мана ових решења је што су бучни те се долазак тенка на линију може чути. Други проблем је што рад мотора док је тенк у месту троши доста горива.

- сигурност посаде - осим активирања муниције у случају пробоја, при излазу је посада изложена стрељачкој ватри.

Оклопни транспортери и друга оклопна возила
За разлику од тенкова, ова возила пружају слабу заштиту против ПТ ракета из свих смерова. Додатни оклопи који се данас користе помажу само у одређеном проценту. Наоружање са аутоматским топовима 20-40мм је ефикасно против пешадије, али није довољно против утврђених положаја.
Американци су у Ираку користили и точкаше Страјкер, са којима су могли да се непримећено привуку положају, и које је у неким варијантама било наоружано и топом од 105мм.

-----

Предлози за унапређење тенка за градску борбу

Оклопна заштита:
- требала би да штити тенк од кумулативних мина и спреда и са бокова. Додатни оклопи могу да буду редован додатак, и на њихову тежину би требало рачунати при избору шасије
- системи активне заштите могу да заштите од кумулативних мина. Пешадија ретко наступа у близини тенка, а зрачење радара није одајуће у градској средини против слабије опремљеног противника, тако да те мане активне заштите нису изражене. Са друге стране, радарске антене су изложене стрељачкој ватри што је мана.

Наоружање:
- комбинација наоружања са БМП-3 се чини као занимљиво решење. Топ од 100мм је довољан за утврђене положаје, 30мм и митраљез су ефикасни против пешадије. Овај комплет је мањих димензија и масе у односу на тенковске топове, и подиже мање приликом опаљења.
Ипак би била потребна нова муниција за главни топ, попут кориштења Ајнет темпирних упаљача и по потреби термобаричних граната.
Друга опција су савремени топови од 40-57мм, који имају темпирну муницију и солидну пробојност зиданог материјала.
- даљински контролисана станица монтирана на куполи са митраљезом и бацачем граната је решење би могла да дејствују и под малим и под великим углом против пешадије, чиме би се, осим пружања заштите посади која би дејствовала изнутра, елиминисали мртви углови. Увлачење станице у тело тенка би јој пружило заштиту током проласка кроз скучене просторе, и по потреби заштитило од стрељачке ватре.
- вођене ракете нису потребне за дејство на мањим даљинама, а осим тога су често изложене стрељачкој ватри (попут на руском Терминатору).

Погонска група:
кориштење хибридног погона би омогућило већу аутономију по граду и нечујан рад, али је решење које није примењивано до сада на тежим оклопним возилима.
Како се тенк у граду не креће великом брзином, већ иде улицама мањом брзином, мањи тиши мотор би био одговарајући.

Заштита посаде:
распоред са Меркаве где је мотор напред пружа додатну заштиту посади, а уједно им даје излаз са задње стране.
Како сви предлози наоружања имају аутопуњач, посада би могла да буде смештена у тело тенка и самим тим боље заштићена.

Гусенице или точкови:
већа маса возила, осетљивост гума ипак значи да би овакав тенк требао да има гусенице са гуменим наплатцима.

Дозер је неопходан у многим ситуацијама, и требао би да буде стандардно монтиран.

Метео сензор је у граду непотребан (барем сензор који одређује брзину ветра), јер су струјања у граду често насумична, а даљине гађања мање.
Са друге стране, акустични сензор који би одређивао одакле је пуцано би био врло користан.

Посада:
иако је тренд смањење посаде, у овом случају би додатни члан био користан из простог разлога јер више очију боље види. Осим командира и нишанџије, додатни нишанџија, који би осматрао и руковао даљински управљаном станицом би био од користи. Могао би да осматра и дејствује по споредним правцима док су командир и нишанџија заузети главним циљем.

Толико засад од мене, дајте и ваше идеје и размишљања...

Pešadijsko naoružanje, municija i oprema :: Dizajniranje oruzja i literatura

$
0
0
Zanima me koji bi ovako bio najbolji cad program za dizajniranje pesadijskog oruzja i koje bi literature trebao da nabavim u vezi dizajniranja jednostavnog oruzja bilo to vatreno ili vazdusno. Sluzim se engleskim jezikom, tako da i literature na engleskom su dobrodosle ali vise bih voleo na srpskom. Svestan sam da treba da se zavrse dobre masinsko-inzenjerske skole iliti fakultet, da se dobro poznaju zakoni fizike zbog pritiska i tako tih stvari da bi se moglo i pomisliti dizajnirati oruzje. Ali voleo bih ipak ovako ako biste mi pomogli u vezi moje zelje. Eeeeeeeeee, jos nesta. Zanima me koji je ovo CAD program sto koriste u zastavi oruzje

Neborbena vozila :: ULCV (Ultra Light Combat Vehicle)

$
0
0
Polaris Defense

DAGOR
Citat:World Class Off-road Mobility
3,250 Lbs of Accessible Payload Capacity
Air Transportable - Sling load, Air Drop, Internal






Oklopna tehnika :: Samohodni bestrzajni top Type 60

$
0
0
Samohodni bestrzajni top 106mm lako je protivoklopno vozilo razvijeno u Japanu kasnih pedesetih. Glavno oružje na vozilu su dva bestrzajna topa M 40 kalibra 106mm.



Sredinom pedesetih KoV japanskih samoodbrambenih snaga ugovorio je po jedan prototip Komatsu (SS1) i Mitsubishi Heavy Industries (SS2) pogonjenih sa šestocilindričnim dizel motorom snage 110 hp i opremljenih sa dva bestrzajna topa 105mm (4.1 in). Isporučeni su 1956. Druga serija bila je isporučena sa po četiri bestrzajna topa ali je adaptacija američkih M40 broj svela na dva komada. Treća serija prototipova proizvedena od strane Komatsu kao SS4 koja je bila teža i sa snažnijim motorom, novom transmisijom, kvačilom i pomoćnom transmisijom. Uvedeni su u upotrebu 1960.

Od 1974, opremljeni su sa četvorocilindričnim, vazdušnohlađenim, 150hp Komatsu SA4D105 dizel motorom.





Komandir sjedi lijevo od topova i njegova pozicija je prikačena za njihovu osnovu tako da je na istoj visini kada su oruđa pripremljena za dejstvo. M40 mogu biti okidana sa niže pozicije uz bočno pomjeranje od 20 - 30 stepeni i elevaciju/ depresiju od +15/-20. Pomjeranje po elevaciji vrši se ručno. Punilac je smješten lijevo od komadira i mora da izađe kroz svoj kapak koji se nalazi na zadnjoj strani vozila da bi napunio topove sa haube motora ili pozadi vozila.





Borbeni komplet na vozilu iznosi 6 (Cool granata.

2001. Japan je prijavio 140 Tajpova 60 u službi. Ukupno je proizvedeno 252 vozila.

Težina 8 tona, visina 1,38m, posada 3, maksimalni efikasni domet 2750m, oklop 12mm, sekundarno oružje/daljinomjer .50 obeležavajuća puška, operativni radijus 250km, brzina 55km/h.

Neborbena vozila :: Novi ruski kamion URAL NEXT - naslednik legendarnog URAL-a 4320

$
0
0
Ruska Grupa GAZ predstavila je naslednika legendarnog kamiona URAL-4320, koji se u gotovo neizmenjenom obliku proizvodi poslednjih pola veka, tj. od 60-ih godina 20-og veka.


Novi model nosi oznaku URAL NEXT :



Ono sto je primetno je nova kabina, koja vuce korene od lakog dostavnog vozila GAZELj NEXT.
Kabina ima mesta za vozaca i jos dva putnika. Pored osnovne, u ponudi ce biti i kabina sa 7 sedista (produzena, dupla). U osnovnom paketu opreme ima centralnu bravu, elektro-pomicne prozore, grejane retrovizore, grejanje sistema goriva. Izradjena je od pocinkovanog lima.









Na donjem postroju (sasiji) ima oko 50 izmena. Sasija je dobila dodatna ojacanja, antikorozivnu zastitu. Maksimalno opterecenje prednje osovine poraslo je sa 5,3t na 6,5t, a ukupna nosivost sasije sa 12t na 13t. Ukupna masa vozila sada je do 22,5t, sa prikolicom 38t.


Kada je motorizacija u pitanju, svi agregati dolaze iz savremene serije ЯМЗ-530, a raspoloziva snaga ide od 240KS, preko 285KS, sve do 312KS. Motor ЯМЗ-536 od 312KS je potpuno nov, razvijen u saradnji sa austrijskom kompanijom AVL. Sistem ubrizgavanja dizel-goriva je savremeni common-rail, proizvod BOSCH-a. Potrosnja je 8% niza u odnosu na odlazeci model.
Projektovani vek motora je minimum 800.000 predjenih kilometara, pod uslovom da se odrzava prema servisnom uputstvu. Servisni interval je na 15.000 km.
Garantni rok je 2 godine ili 100.000 km.



Menjac je 9-stepeni ZF ili domaci 5-stepeni ЯМЗ-1105.
Mostovi i sistem prenosa sada mogu preneti do 40% vise obrtnog momenta od motora i menjaca na tockove. Sam resurs transmisije porastao je za cak 50%. Takodje, instalacija na kamionu je sada napona 12V, kao na lakim komercijalnim vozilima.

Za cenu Rusi kazu da ce ostati na slicnom nivou i veoma pristupacna, jer konkurencija poput Mercedes-Benz ZETROS-a kosta 150.000 EUR, a Renault K-serija oko 120.000 EUR. Stari model URAL 4320 moze se kupiti za oko 50.000 EUR. Za ocekivati je da ce novi model kostati barem 20% vise.
































Pešadijsko naoružanje, municija i oprema :: Korice - Drske za Zastavu

$
0
0
Dali mi neko moze reci ko pravi gumene korice za Zastavine pistolje. Meni se cini da se zovu Combat i najcesce se mogu vidjeti na M57 pistoljima. Zna li neko ime firme, broj telefona, email i web stranicu? Posaljite privatnu poruku ako imate ikakve informacije.

Puno hvala na pomoci.
Viewing all 912 articles
Browse latest View live